Wąż spiralny do wody – odpowiednio skomponowana roślinność, elementy dekoracyjne i żyjące w nich ryby sprawiają, że ten spektakularny element zieleni jest przyjemnością o każdej porze roku. Należy jednak zauważyć, że jest to także wrażliwy ekosystem, w którym równowagę można łatwo zakłócić. Jak właściwie dbać o staw, aby nieustannie zachwycał nas swoim pięknem i czystą, przezroczystą wodą?
Wąż spiralny do wody, czyli o czym nie wolno zapomnieć
Niezależnie od tego, czy staw ma cel dekoracyjny, hodowlany czy kąpielowy, konieczne jest ciągłe utrzymywanie równowagi biologicznej. Zbyt szybko rosnąca roślinność, pojawienie się glonów i cyjanobakterii prowadzi do kwitnienia wody, co znajduje odzwierciedlenie w zmianie jej koloru i zapachu. Warunki tlenowe również się pogarszają i w głębszych obszarach sieci może wystąpić całkowite wyczerpanie tlenu i wytrącanie siarkowodoru. Gnijąca roślinność, sinice i glony silnie zanieczyszczają wodę, dzięki czemu zbiornik nie tylko traci swoją wartość estetyczną, ale staje się niebezpieczny dla hodowanych tam ryb i nie jest już elementem, który można wykorzystać w czasie wolnym. Najczęstszymi przyczynami problemów z czystością wody są rośliny przesadzone i nadmierne nawożenie. Bilans biologiczny środowiska naturalnego w stawie jest dla nas ważny, aby cieszyć się pięknym stawem. Umiejętna opieka jest zatem niezbędna. Warto także zainwestować w wąż spiralny do wody.
Niezwykle ważne jest zbieranie liści z powierzchni wody, które spadają na dno, a tym samym pozbawiają inne żywe organizmy tlenu. To samo dotyczy pożółkłych resztek roślin rosnących w wodzie i wokół niej. Ręczne zbieranie siatki można wykorzystać do czyszczenia wody z tego rodzaju pozostałości. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnej siatki, która zapobiega spadaniu roślin na dno zbiornika. Faktem jest, że wąż spiralny do wody spełnia ważną kwestię.
Prawidłowa równowaga biologiczna umożliwia samoczyszczenie zbiornika wody. Niestety trudno jest trzymać go w małych oczkach. Brudna woda, muł i glony – to przekleństwo wszystkich właścicieli małych stawów. Najprostszym sposobem na utrzymanie czystej wody jest zainstalowanie odpowiedniego sprzętu – filtra i pompy, która pompuje do niej wodę. Wybierając odpowiednie urządzenia, powinieneś przede wszystkim kierować się ich wydajnością. Im większa sieć i więcej typów, tym wyższa wydajność filtra i pompy. Nie zapominajmy o profesjonalnym wężu spiralnym do wody.
Zastanawiasz się, czy otwór na czystą wodę jest możliwy bez filtra i bez pompy? Oczywiście utrzymanie takiej sieci wymaga dużo więcej pracy. Istnieją domowe środki zaradcze do stawów, które są oparte na ręcznym czyszczeniu, na przykład za pomocą grabi, kija lub sita. Jest to jednak bardzo żmudne zadanie – zanim mechanicznie oczyścisz staw z osadu, spuścisz wodę (wystarcza 2/3) i naturalnie wyłowisz ryby. Warto również zabezpieczyć zbiornik przed spadającymi jesiennymi liśćmi i innymi zabrudzeniami za pomocą specjalnej siatki stawowej. Pamiętajmy też, że jeśli zainwestujemy w dobrą folię do stawu podczas budowy, znacznie łatwiej będzie nam zadbać o czystość zbiornika wodnego.